| ოთარ პატარიძე La version française fait suite au texte géorgien ოთარ პატარიძე დაბადებული ქალაქ პარიზში 22 ივლისს 1943წ უმაღლესი დამთავრებული ეკონომიურ დ და ფინანსთა დარგებში ორმაგი მოქალაქეობის მქონე : ფრანგული და ქართული ( 29 სექტემბერს 2005წ ) ფრანგულის გარდა, ფლობს ინგლისურს და გერმანულ ენებსèწევრი ; 2003 წლიდან ჩვენებურების (როგორც პირველ ემიგრქციის შვილი) და 2006 წლიდან ჩოხოსნების 2002 წლიდან : პენსიონერი მანამდე, 1971 წლიდან, საფრანგეთში , ფირმა AGFA-GEVAERT ის ფინანსთა დირექტორის მოადგილე ამ ფირმის ხარისხის განყოფილების დირექტორი და 1997 წლიდან, ფირმა AGFA-FINANCE ის გენერარური დირექტორი ყოფილი თავმჯდომარე ქართულ ლტოლვილთა სათვუსტომოსი საფრანგეთში ( 1987წ-1991წ ) ქართულ ემიგრაციის ახალგაზრდებს შეასწავლა ქართული სიმღერა და გალობა. მან შექმნა გუნდი“მერანი“ ( 1971წ-1991წ ) და იყო წამყვანე წმინდა ნინოს ელესიის გუნდის 25 წლის განმავლობაში 1991 წლის მაისიდან, პირველად გაიცნო მისი სამშობლო საქართველო, როგორც დამკვირვებელი არჩევნების მონაწილეობს ქართულ მრავახმიანობის სიმპოზიუმში 2005 წლის ნოემბერში, მან აქტიური როლი ითამაშა ქაქუცა ჩოლოყაშვილის ნეშტის დაბრუნებაში საქართველოში . ის იყო ერთად-ერთი წევრი საფრანგეთის პოლიტიკურ ემიგრაციიდან რომელმაც იკადრა დიდი ქაქუცა მიეცილა მის მესამე და სამუდამო სამარისკენ, მთაწმინდაზე მამის სახელი და გვარი : ელისე პატარძე ( 16 06 1896წ-10 02 1975 )წამოსული საქართველოდან აგვისტოს 1924წ აჯანყების შემდეგ, ეროვნულ დემოკრატიუ პარტიის ერტ-ერთი ლიდერი ემიგრაციაში. მან შექმნა 1949წ ცნობილი ჟურნალი ივერია საფრანგეთში დედის სახელი და გვარი : თამარ ალშიბაია ( 30 09 1908წ-7 09 2010წ ) წამოსული საქართველოდან 1921წ ოთარმა თანამშრომლობა დაიწყო 2007 წლიდან მატონ ბუბა კუდავასთან და ბატონ გოჩა საიტიძესთან, ხელნაწერთა ეროვნულ ინსტიტუთთან და ურჩევს ყველა ქართველ ემიგრანტის შვილებს რომ დაუბრუნონ საქართველოს- უანგაროდ- მათი მშობლების მნიშნელოვანი ხელნაწერები, ჟურნალები და ფოტოსურათემი რომლებიც წარმოადგენენ საქართველოს ისტორიის ერთ-ერთ ნაწილს და ეკუთვნიან საქართველოს საგანძურს ! |
Othar Pataridze est né à Paris le 22 juillet 1943 Etudes supérieures dans les domaines de l’économie et de la finance Double nationalité : française et géorgienne ( 29 septembre 2005 ) En plus du français, il parle l’anglais et l’allemand Membre depuis 2003, des Chveneburi (en tant que fils de la première émigration) et membre des Chevaliers de la Tchikha ( Tchkhosnebi ) Depuis 2006èRetraité depuis 2002è Carrière : Depuis 1971, Directeur Financier Adjoint de la société AGFA-GEVAERT France et également directeur Qualité de cette société . De 1997 à 2002 Directeur Général d’AGFA FINANCE S.A. Ancien président de l’Association des réfugiés géorgiens en France ( 1987-1991 ) A enseigné le chant profane et religieux aux jeunes d’origine géorgienne . Il a créé l’ensemble « Merani » (1971-1991) et a dirigé le chœur de l’église Sainte Nino de Paris pendant 25 ans Le 26 mai 1991, il s’est rendu pour la première fois dans le pays de ses parents , la Géorgie, en tant qu’observateur des élections Depuis 2002 il participe aux Symposiums international de la Polyphonie mondiale qui a lieu tous les 2 ans à Tbilissi En novembre 2005, il a joué un rôle actif dans le retour en Géorgie de la dépouille de Kakoutsa Cholokashvili ( Héros National ). Il fut le seul membre de l’émigration politique géorgienne à avoir conduit la sépulture du « Grand Kakoutsa » vers sa troisième et définitive demeure au Panthéon de MTATSMINDA Nom et prénom du père : Elisse Pataridze ( 16 06 1896-10 02 1975 ) a quitté la Géorgie à l’âge de 28 ans, la après l’Insurrection Nationale d’août 1924 . Il a été l’un des dirigeants du Parti National Démocrate dans l’émigration et a créé en 1949 la célèbre journal IVERIA en France Nom et prénom de la mère : Thamar Alchibaya ( 30 09 1908-7 09 2010 ) Elle a quitté la Géorgie à l’âge de 11 ans en 1921 Il a commencé à coopérer avec l’Institut National des Manuscrits en 2007 avec M. Buba Kudava et M. Gocha Saitidze et conseille à tous les émigrés géorgiens de céder à La Géorgie, – de manière désintéressée – les manuscrits, magazines et/ou journaux ainsi que les photographies importantes Celles-ci faisant partie intégrante l’histoire de la Géorgie et constituent une partie du TRESOR DE GEORGIE ! |